Благотворителен коледен базар „Децата творят чудеса“ 

За трета поредна година децата от Център МИР–Суходолска в кв. Факултета, гр. София организират благотворителен коледен базар, изцяло подготвен от тях – от коледните украси и сладки до каузата, която ще подкрепят. Очакват те между 17 и 19 декември в Центъра, за да помогнеш да се сбъдне тяхното „малко чудо“, което учи децата на отговорност, съпричастност и вяра, че промяната е в техните собствени ръце. 

Фондация „Здраве и социално развитие“ (Хесед) е социална организация, която прекъсва порочния кръг на бедността и поставя уязвими групи на положителен път на развитие. Виж какво споделя едно от децата, с които фондацията работи:

„Казвам се Методи и съм на 12 години. Живея в кв. Факултета в София – най-големият ромски квартал в града. От две години ходя в Център МИР–Суходолска, където се събираме с деца от квартала, за да учим, творим и помагаме един на друг. 

Миналата година с приятелите ми направихме коледен базар – сами изработихме сладки, картички и украси. Решихме с парите да купим храна за хора в нужда от квартала. Когато дойде денят на базара, бях много развълнуван и горд. Щандът ни блестеше, а бурканчето-касичка се пълнеше. Когато раздавахме храната, усетих колко е хубаво да помагаш. Оттогава се чувствам все по-уверен – вярвам в себе си и в това, че дори ние, децата, можем да правим чудеса, когато сме заедно.“

Чети! Бъди модерен!

Събитието е част от националната инициатива „Ден на четенето“ под мотото – Чети. Наистина.

Четенето ни събира и ни напомня, че във всяка възраст книгите имат своята магия. В този специален ден ще отидем до Детска градина „Кокиче“, за да споделим любовта към словото с най-малките – децата, с които ще направим драматизация на приказката „Червената шапчица“ и ще почетем още приказки. По-късно в народно читалище „Съзнание-1927“ ще отворим страниците на още истории заедно с нашите по-възрастни приятели с любима книга. Ела и ти!


Народно читалище „Съзнание-1927“ е общностният център в Долни Вадин. Там се случват всички събития и инициативи, там всеки намира своето място. Много ярко доказателство за това дават хората от читалището по време на пандемията от COVID-19 – те не само не затварят, но и тръгват по домовете, помагайки на живущите с пазаруването. Читалището работи и в онлайн режим, като прави запомнящи се четения в социалните мрежи, в които се включват хора от България и чужбина. Създават BiblioCar – библиотека за душата  – малък автомобил, който обикаля селото, за да споделят хората своите радости и притеснения. През ваканциите читалището работи с децата, за да заобичат четенето. През 2025 дори имат възможността да са част от фестивала „На кино на село“ – ощ един начин да направят културата достъпна за хората от общността.