Кулинарен клуб „Лъжица щастие“

Подкрепи кулинарния клуб в с. Бяга, като изпратиш хранителни продукти с дълготраен срок на годност или ги занесеш лично всяка сряда в читалището. Ако избереш втория вариант, ще можеш да се запознаеш с членовете на клуба и дори да сготвите заедно. А можеш и да им помогнеш да сбъднат голямата си мечта – да имат съдомиялна, която да улесни общите им кулинарни сбирки

„Лъжица щастие“ е вдъхновяваща инициатива на НЧ „Никола Йонков Вапцаров – 1903“ с. Бяга, създадена за социализация и подкрепа на възрастни хора. В уютната атмосфера на читалището участниците се събират, за да готвят традиционни ястия, да споделят рецепти и истории от миналото. Проектът насърчава активния живот, преодолява самотата и доказва, че споделената трапеза може да бъде лек за сърцето и душата.


През април 2025 г. читалище „Н. Й. Вапцаров – 1903 г.“ получава национално признание за своята дългогодишна доброволческа дейност, като е единственото наградено културно средище от малко населено място. Читалището реализира множество инициативи със собствени средства – културни събития, програми за неформално образование и подкрепа за уязвими групи. Дейностите се осъществяват с активното участие на местни партньори и доброволци. Организацията поддържа устойчиви партньорства с БЧК, УНИЦЕФ, TimeHeroes и други неправителствени структури, което осигурява широка мрежа за съвместни социални инициативи. Читалището е утвърден център за гражданска активност и социално включване.

„Мама с право“: Празник на общността с щипка знание и чаша вино

Споделяй и се забавлявай в разбираща и подкрепяща среда с фондация „Мама има работа!“. Всяка майка познава онова усещане – изяждащото отвътре чувство за вина. То се подхранва от средата, социалните мрежи, семейството и често прераства в срам, който трудно споделяме. А единственият път към освобождаване е именно споделянето – в разбираща и подкрепяща среда. По случай рождения ден на Фондация „Мама има работа“, те каним да създадем заедно тази среда – с усмивки, знание и смислени разговори. Очаква те забавна викторина за правата на работещите майки, поднесена с чаша вино и щипка вдъхновение. Ела на 4 декември в 19:00 ч. В читалище „Мечталище“ на ул. Трепетлика 12, за да си тръгнеш по-информиран, по-лек и с усещане за принадлежност към общност.


„Всеки има собствения си път през родителството, но има един общ знаменател, с който всяка майка се е сблъсквала – чувството за вина. Това ужасно, изяждащо те отвътре усещане, което повечето майки се срамуват да признаят дори пред себе си. И тази вина и срам се подхранват от всичко – среда, социални мрежи, семейство и стават част от теб. И единственият начин за освобождаване е споделянето. Но особено в началото, то трябва да се случва в подкрепяща и разбираща среда, в която да има подкрепа, разбиране, съвет, общност от родители, които целенасочено и фокусирано се подкрепят помежду си. Не защото са приятели, а защото осъзнават проблем, който има нужда да бъде адресиран с ясното осъзнаване, че няма универсално решение, но говоренето за него е стъпка в правилната посока.“ Това споделя Б. Нинова за работата на Фондация „Мама има работа“, чиято мисия е да превежда по пътя за постигане на баланс и лично удовлетворение в ежедневието работещите майки.

„Джуджета с мисия“ – коледен празник и 5 години „Направено с любов“

Заповядай на 4 декември в мол Перник в BashHub от 18:00 ч. на специалното празнично събитие на сдружение „Направено с любов 21“. Очакват те много изненади и коледна работилничка, на която малки и големи ще могат да направят свое джудже. Входът за събитието е дарение за организацията, която помага на хора с увреждания да творят и да имат допълнителни доходи. Повече информация в линка в бутона „Към събитието“.


„Казвам се Павлина. Поради тежко увреждане живеех изолирано и не вярвах, че някога ще работя. Попаднах на „Направено с любов“ чрез моя приятелка и за първи път чух: „Ще работиш, когато и колкото можеш“. Започнах да изработвам сувенири от дома си и получих първия си истински доход. Това беше първият път от много години, когато някой не ме попита какво не мога, а какво мога. Започнах да изработвам сувенири по малко всеки ден. Но най-важната промяна беше вътре в мен: имам цел да ставам сутрин, чувствам се полезна, знам, че съм част от екип, правя нещо, което стига до хората… Най-големият подарък не са парите, а това, че отново се чувствам полезна и част от живота.“